Vážení zákazníci, eshop bude v období 21.12.-5.1.2025 uzavřen. Objednávky pořízené v tomto intervalu, nebo termínem dodání sem spadající, budou vyřizovány od 6.1.2025 v přijatém pořadí. Děkujeme za pochopení.

Jak položit terasová prkna na terče

16. května 2024 | Autor: Vít Zwinger
Obsah článku

Montáž terasy může být celkem snadná záležitost, když zvolíte správný materiál a postup. Jedním z jednoduchých řešení je terasa na terčích, s jejíž pokládkou si díky našemu návodu hravě poradíte.

Správný podklad pod terasu zajistí vaši bezpečnost a dlouhou životnost konstrukce

Před samotnou pokládkou terasových palubek si musíte vytvořit rošt. Podklad pod tuto nosnou konstrukci musí být stabilní, nedrolivý a měl by také odvádět vodu. Nezapomeňte proto na mírný sklon (alespoň 1°, tedy 1,75 %) vždy směrem od domu. 

Dřevěný rošt nikdy nepokládejte přímo do hlíny, štěrku nebo na beton, nebyl by chráněn před vlhkostí a následnou hnilobou. Pod roštem musí proudit vzduch. 

Rošt musí také být zespoda chráněný hydroizolační vrstvou. Ideálním řešením je tedy rošt postavit na terasové terče a pod ně umístit hydroizolační fólii nebo aplikovat hydroizolační stěrku.

Jak udělat rošt pod terasu

Rošt budete stavět přímo na připraveném podkladu, tzn. čistém a suchém, opatřeném hydroizolační vrstvou. Začnete pokládkou terasových podložek. Nejprve ale musíte znát jejich správný rozestup, který určuje nosnost podkladového profilu a terasových prken. Nosnost profilů je dána vzdáleností mezi terči, nosnost prken vzdáleností mezi profily.

Spotřeba podstavců při použití dřevěných nosníků:

Mezery mezi terči

Počet podložek na m2

Délka nosníku na m2

300 × 300 mm

11,5

3,40

400 × 400 mm

6,5

2,75

500 × 500 mm

4,5

2,10

 

Profily však mohou být z WPC, hliníku i jiných materiálů, vždy si proto zjistěte nosnost vybraného profilu.

Také je důležité vědět, jestli budete terasová prkna pokládat kolmo ke stěně, nebo souběžně s ní. Pokud mají být ke stěně v pravém úhlu, profily budou položeny souběžně s ní. A naopak.

Teď už můžete začít s pokládkou podložek pod terasová prkna a montáží roštu.

  1. Začněte v libovolném rohu a terče rozestavujte tak, aby jejich rozestupy odpovídaly požadavkům.
  2. Na terče položte nosníky těsně k excentrickému dorazu. Tím zajistíte, že osa trámu bude procházet osou terasové podložky, a rošt tak bude stabilní.
  3. Pomocí vodováhy kontrolujte rovinu a upravujte výšku a sklon terčů. Výšku upravíte jednoduše otočením závitu, sklon použitím spádové podložky (s průměrem 110 nebo 150 mm v závislosti na průměru základny terče) nebo vyrovnávací podložky LH3. Obě se dávají mezi podklad a základnu terče.  
  4. Nosníky připevněte k podložce. Na dorazech se nacházejí otvory pro vruty, což vám práci značně usnadní.
  5. Je-li to potřeba, upravte výšku a sklon podložek. Pomocí speciálního klíče to lze udělat i dodatečně bez nutnosti demontáže.

Pro názornou ukázku se můžete podívat na video pokládky terasy na terče Woodeck:

Pokládka terasy: montáž terasových prken

Když máte rošt dokonale usazený a vyrovnaný, můžete začít pokládat dřevěné palubky nebo prkna z WPC. Ať už zvolíte kterýkoli  materiál, musíte prkna upevnit. Pro kotvení terasových prken existují dvě možnosti: vrtání skrz prkno a skryté kotvení.  

  • Vrtání skrz prkno je standardní typ montáže, při kterém se prkno kotví vruty přímo do podkladního hranolu. 
  • Skryté kotvení terasových prken je mnohem oblíbenější, protože šetří čas, spáry jsou stejně široké a výsledek tím pádem vypadá lépe.

Jak připevnit terasová prkna klasicky

Při vrtání skrz prkno odpadá potřeba pomocných kotevních prvků, nevýhodou je však viditelnost hlav vrutů. Prkna by se kvůli lepší cirkulaci vzduchu a vysychání neměla dotýkat nosníků, proto nejprve použijte distanční profil. Při pokládání dřevěných palubek myslete na dodržení spáry alespoň 6 mm, protože dřevo tzv. pracuje. 

Jak na neviditelné kotvení terasových prken

Pro tento způsob se používají speciální systémy, kterých je hned několik a které kromě ukotvení zajišťují zároveň dilataci mezi prknem a nosníkem i mezi jednotlivými palubkami. Jedním z nejjednodušších způsobů je montážní terasový klip T v kombinaci s palubkami s bočním kotvením

První a poslední prkno v každé řadě se vždy usazují do startovacího klipu, případně do ukončovacího klipu.

terasový T klip po osazení terasový T klip při montáži

Zakončení terasy na terčích by mělo ladit k celku

Terasová prkna nepokládejte nadoraz ke stěně domu, i tady je potřeba myslet na dilatační mezeru, která umožní odtok vody a cirkulaci vzduchu. Jako ukončovací profily na terasu ze dřeva či WPC použijte lemovací lišty ze stejného materiálu a ve stejném barevném provedení, které se vruty ukotví k roštu. 

Co vám při montáži terasy na terče nesmí chybět

Zopakujme si, co z návodu vyplynulo, ať víte, co potřebujete nakoupit:

Ke skryté montáži terasových prken budete potřebovat:

K montáži prken vrtáním skrz budete potřebovat:

Nezapomeňte na WPC terasovou lemovací lištu nebo alternativu ze dřeva a dále na:

  • pásmo nebo metr
  • vodováhu
  • AKU šroubovák, případně vrtačku k předvrtání otvorů

Před objednáním vše dobře promyslete

Terasa na terčích je skvělé a rychlé řešení, které zvládnete svépomocí. Rozmyslete si předem, jaký materiál preferujete, a podle toho objednejte palubky, nosníky a lišty. Také zvažte způsob kotvení. Nezapomeňte si dopředu vše přeměřit a spočítat, kolik čeho budete potřebovat. Vždy je lepší mít nějakou rezervu než nedostatek.

Sáhněte po kvalitě

Aby se dílo podařilo, volte pečlivě také dodavatele materiálu. Kvalitní výrobky ověřené v praxi najdete na Stavebniny hrou. Vyberte si z širokého sortimentu terčů pod dřevěnou terasu.

Vit Zwinger
Vít Zwinger
Ve stavebnictví a příbuzných oborech se pohybuji celý svůj profesní život. Zabrousil jsem také do inženýrského stavitelství, další dovednosti jsem nasbíral ve firmě zabývající se výstavbou rodinných domů na klíč. Pomyslnou třešničkou na dortu mých zkušeností se stala stavba našeho rodinného domu svépomocí. Díky tomu všemu věřím, že moje rady a tipy ověřené v praxi pro vás budou přínosem.
benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.