Vážení zákazníci, eshop bude v období 21.12.-5.1.2025 uzavřen. Objednávky pořízené v tomto intervalu, nebo termínem dodání sem spadající, budou vyřizovány od 6.1.2025 v přijatém pořadí. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat půdní schody? Zjistěte, která kritéria jsou nejdůležitější

25. dubna 2024 | Autor: Vít Zwinger
Obsah článku

Půdní schody neodmyslitelně patří k řešení vstupu na půdu či do podkroví. Typů schodů na půdu existuje spousta, stejně jako jejich výrobců, takže konkrétní volba nemusí být vůbec snadná. Na co si dát při výběru pozor a jaké by měly mít schody parametry? Pojďme se na to společně podívat.

Hlavní kritéria pro výběr schodů do podkroví a na půdu

Schůdky na půdu a do podkroví nejenže umožňují přístup do těchto prostor, ale také uzavírají otvor svým víkem a oddělují půdu od vytápěných místností. Dělit je můžeme podle různých vlastností, jako jsou:

  • materiál,
  • konstrukce,
  • izolační vlastnosti,
  • rozměry,
  • odolnost proti požáru. 

Zajímat vás může také způsob kotvení či cena. Všem těmto kritériím se budeme věnovat v následujících odstavcích. 

Dřevěné schody na půdu, nebo raději kov?

Celokovové schody se vyrábějí nejčastěji z oceli, na trhu ale najdete i hliníkové schody na půdu. Dále existují schody celodřevěné, případně v kombinaci obou materiálů.

Výhody ocelových půdních schodů:

  • pevnost, 
  • stabilita, 
  • odolnost proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu,
  • nehořlavost.

Na druhou stranu jsou těžší, je třeba počítat s mohutnější nosnou konstrukcí. Hlavní nevýhodou celokovových půdních schodů je jejich tepelná vodivost. Představují nejchladnější místo stropní konstrukce, na kterém se může srážet vzdušná vlhkost – půdní schody se můžou „rosit“, čímž vznikne koroze.

Celodřevěné schody jsou z hlediska tepelné vodivosti vhodnější, celkově jsou lehčí, ale u nich je třeba věnovat pozornost ochraně proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Navíc se u nich časem může objevit sesychání dřeva, což se projeví nepříjemným vrzáním při používání. Výrobci proto doporučují schody opatřit další ochrannou vrstvou.

Dřevěné půdní schody se hodí zejména do obytných místností a prostor, kde bývá sucho a teplo, kovové varianty jsou praktičtější spíše na chatu či do technických místností. Dle nás je nejvýhodnější kombinace dřeva a kovu, kdy se vyrábí korpus a víko ze dřeva, žebřík je pak ocelový, případně hliníkový.

celodřevěné schody
Minka Polar 60

celokovové schody
JAP Lusso ZP
smíšená konstrukce
Oman ALUprofi Extra

Rozměry půdních schodů: minimalistické, nebo pořádné?

U půdních schodů musíte sledovat rozměrů hned několik. Jedním z nich je půdorys, který je pevně daný a uvádí, jak velký má být otvor na schody, nicméně toto se u jednotlivých výrobců může lišit. V případě schodů Oman nebo Minka údaj označuje vnější půdorysný rozměr rámu. U schodů JAP je rám ve skutečnosti o něco menší a nemusíme tedy přidávat žádnou rezervu pro pohodlné osazení. 

Pak je tu délka žebříku, která se řídí světlou výškou místnosti, tzn. vzdáleností podlahy od stropu. Vždy volte raději delší konstrukci, protože tu lze dodatečně zkrátit (o způsobech zkrácení píšeme v další kapitole), ale s krátkým žebříkem už toho moc nezmůžete. 

Pozornost musíte věnovat i prostoru pod schody, zda bude místo pro pohodlné rozložení žebříku, zejména pokud jde o stahovací (nůžkový) žebřík. Nezapomeňte si to ověřit v technických listech k jednotlivým schodům. Na našem e-shopu je najdete pěkně pohromadě a přehledně v kategorii Návody a technické listy.

Pokud jste omezeni prostorem pod schody (roztečí kotevních trámů ve stropě) a hledáte opravdu nejmenší alternativu, pak jsou tu půdní schody JAP Lusso s rozměry 50 × 70 cm. Další možností mohou být půdní schody s nejmenší šířkou 60 cm (většinou označované jako Mini), délka je pak 80 nebo 90 cm dle výrobce. Mějte však na paměti, že tak malým otvorem sice pohodlně prolezete, ale rozměrnější předměty na půdu nedostanete. Pokud můžete, volte raději půdní schody větších rozměrů, na jejich cenu to dopad nemá.

Konstrukce žebříku aneb, skládací a stahovací schody

U skládacích schodů na půdu je žebřík složen ze 3 nebo 4 pantem spojených dílů, které se poskládají na sebe a jsou uloženy na víku. Výška stropu, tedy délka schodů je dána výrobcem. Například u výrobce Oman je to 280 cm s tím, že v případě potřeby lze žebřík zkrátit seříznutím, pro opačné případy Oman nabízí schody s označením Long, a to až do délky 310 cm.

Stahovací (nebo také nůžkové) žebříky jsou vyrobeny z ocelových lisovaných segmentů poskládaných jako pružina, která se natahuje a stahuje dle potřeby. Jsou snáze ovladatelné než výše uvedený typ. Typickým představitelem jsou například schody JAP ZP nebo Minka Elegance. Zde se výška reguluje přidáním nebo odebráním segmentů a s tím související změnou úhlu sklonu žebříku.

skládací schody Oman Maxi Plus stahovací schody Minka Elegance

Zateplené půdní schody vám ušetří peníze na vytápění

Jak už jsme uváděli, půdní schody oddělují vytápěnou a nevytápěnou část domu, proto je zásadní věnovat pozornost jejich tepelně izolačním vlastnostem. V dnešní době, kdy se izolace stropů pohybují v síle izolantu od 250 mm, schody s 20 mm izolace nebudou pro rodinný dům tím pravým řešením. Tyto typy najdou své uplatnění spíše na chatách nebo v hospodářských staveních.

Stačí porovnat tepelný prostup U (W/m2K) uvedený u jednotlivých typů a víme, jak na tom jsou. Orientovat se můžeme také dle síly izolantu ve víku. Na trhu se objevují: 

Čím více je víko zateplené, tím je vhodnější pro nízkoenergetické a pasivní domy. Se sílou izolace ale roste složitost konstrukce (dvojité falce, těsnění atd.) a hmotnost schodů a tím bohužel i cena.

Co si tedy počít, když nechceme do půdních schodů tolik investovat, ale na izolačních vlastnostech nám záleží? Zvolit střední třídu s izolací víka kolem 80 mm a po namontování schodů vyrobit izolovaný kryt z fasádního polystyrenu o síle 100 mm nebo větší. Při výlezu budete muset tento kryt odsunout stranou a při sestupu zase dát na místo, ale na druhé straně je to řešení za málo peněz a poměrně efektivní.

 

Ve svém rodinném domě jsem osazoval zateplené schody Oman Polar s 80mm izolací. V té době ještě nebyly schody Oman Polar plus s lepším zateplením. Vzhledem k tloušťce izolace okolního stropu jsem měl strach ze srážení vlhkosti, přikročil jsem tedy k vlastnoruční výrobě zatepleného horního krytu. Využil jsem zbytků podkrokevní PIR izolace 120 mm a vyrobil obrácený box, který je umístěn na půdě nad schody. Box musím odsouvat a vracet na místo, což je trochu nepohodlné, ale na druhé straně – kolikrát do roka na půdu jdu? Bohatě se mi to vyplatilo, žádný kondenzát se netvoří a nestálo mě to skoro nic.
Vít Zwinger, zakladatel e-shopu Stavebniny hrou

Toto řešení můžete zvolit i v případě, že už schody máte a chcete zlepšit jejich izolační vlastnosti. Zateplené schody na půdu dodatečně zabrání nechtěnému srážení vlhkosti na kovových částech. Další možností, jak stahovací schody na půdu zateplit, je zakoupení prefabrikovaného krytu.

Půdní schody pro energeticky úsporné a pasivní domy

Samostatnou disciplínou jsou půdní schody pro úsporné a pasivní domy. Konstrukce takových schodů sleduje v prvé řadě právě jejich tepelně izolační vlastnosti. Zlepšování tohoto parametru se děje: 

  • zvyšováním izolace ve víku, 
  • přidáním víka horního k základní konstrukci schodů. 

Například půdní schody JAP Kombo mají spodní sendvičové plechové víko se zateplením, rám opatřený zpěňovací izolační páskou a horní víko je dřevěné z voděodolné překližky a s tepelnou izolací.

U těchto půdních schodů se rovněž klade důraz na omezení prostupu par z interiéru a bránění vzniku kondenzátu. To se děje za pomoci těsnění víka, dvojitého falcu víka či dodatečných sad těsnění. Důležitá je zde i kombinace s dřevěným obložením prostupu, která rovněž brání vzniku kondenzátu.

   
protipožární schody JAP Kombo
pro pasivní domy
protipožární schody JAP Aristo pro pasivní domy

Protipožární schody na půdu: Je to nutné?

S tímto dotazem se setkáváme často: Potřebuji půdní schody s požární odolností? Na toto by vám měl odpovědět projektant. Obecně platí zásada, že u rodinných domů do 250 m2 podlahové plochy není zapotřebí půdních schodů s požární odolností.

Pokud ale potřeba vyvstane, tedy je uvedena v projektu, musíte pořídit schody s deklarovanou (certifikovanou) požární odolností. Ta se udává v minutách, nejčastěji je to 45 minut, což splňují půdní schody protipožární Oman El45. Ještě vyšší odolnost mají protipožární schody JAP PP, a to 60 minut. Schody s certifikovanou odolností zpravidla toto deklarují už v názvu právě slovním spojením protipožární schody

Způsob osazení a ukotvení půdních schodů

Aby žebříkové schody bezpečně sloužily, musí být správně ukotveny ke konstrukci. 

V případě stropních schodů, které se osazují do stropu, existují dva způsoby: 

  1. Boční kotvení – běžné u schodů s dřevěným rámem, kdy se rám vruty přišroubuje ke krokvím.
  2. Kotvení v rozích – uplatňuje se u ocelových schodů, které mají v rozích oka. Skrze ně se protáhnou závitové tyče a ty se nahoře pomocí plochého profilu zavěsí na nosnou konstrukci.

V obou případech to vyžaduje vytvoření takové konstrukce. V podstatě se jedná o trámovou konstrukci lemující věnec kolem otvoru pro schody, který je pevně spojen s konstrukcí stropu/střechy. V případě trámových to lze řešit dodatečně, u monolitických stropů musí být řešeno už při stavbě.

Stěnové schody se osazují vertikálně, tedy do zdi, a kotvení se provádí z druhé strany zdi pomocí kotevních šroubů v rozích rámu.

Cenové rozpětí je široké 

Také cena může být při výběru vodítkem. Částky mohou začínat na 2 500 Kč, ale od těchto variant nečekejte výdrž každodenního provozu po desetiletí, dobré izolační vlastnosti pro pasivní dům a už vůbec ne protipožární odolnost. Nicméně na chatě nebo v neobývaných stavbách i levnější padací schody svou službu udělají.

Nejvyšší částky se pohybují kolem 23 000 Kč. Jak jsme psali výše, rozměry schodů (půdorys) cenu neovlivňují, ale izolační vlastnosti a protipožární odolnost ano. Logicky budou jedny z nejdražších půdní schody protipožární zateplené a protipožární schody pro pasivní domy. Proto si dobře promyslete, jaká kritéria musí vaše půdní schody opravdu nutně splňovat

Vybírejte s rozmyslem 

Výběr vysouvacích schodů na půdu není start raketoplánu, ale zamyslet se nad tím bude potřeba. Zvažte zejména, kolik máte prostoru a jak často budete schody používat. Roli hraje také to, jestli se jedná o žebřík na půdu rodinného domu, chaty nebo například garáže. V neposlední řadě rozhodnou také vaše finanční možnosti.

Vsaďte na široký výběr

Prohlédněte si náš sortiment půdních schodů, který obsahuje půdní schody pro běžné použití, schody protipožární i varianty pro energeticky pasivní domy. Ze široké nabídky ve velkém cenovém rozpětí si vybere každý.
Prohlédnout si půdní schody
Vit Zwinger
Vít Zwinger
Ve stavebnictví a příbuzných oborech se pohybuji celý svůj profesní život. Zabrousil jsem také do inženýrského stavitelství, další dovednosti jsem nasbíral ve firmě zabývající se výstavbou rodinných domů na klíč. Pomyslnou třešničkou na dortu mých zkušeností se stala stavba našeho rodinného domu svépomocí. Díky tomu všemu věřím, že moje rady a tipy ověřené v praxi pro vás budou přínosem.
benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.