Jsou fasádní plastové palubky skutečně na fasádu?
Zdánlivý protimluv. Pokud jsou označeny plastové palubky jako fasádní, asi by na fasádu měly být vhodné. Tak by tomu mělo být, ale není všechno zlato, co se třpytí (vydává za fasádní materiál). Pojďme se podívat blíže. Jaká jsou kritéria, která by měla splňovat.
Co to je plastová palubka.
Plastové palubky jsou ploché uzavřené dutinové profily, vyrobené z PVC a určené k použití ve stavebnictví jako obkladový materiál. Duté profily mají nejčastěji tloušťku 8-10mm, jsou vyztužené žebry, a podélně opatřené párem a drážkou pro snadné napojení do sebe.
U fasádních palubek tento spoj bývá pohledový – viditelný - tatranský profil (např. PVC palubka ASA Profi), u interiérových je spoj skrytý – výsledný povrch je celistvý (např. PVC interiérová palubka Vilo). Plastové palubky nejčastěji mají šíři 100mm, ale i více v interiérovém provedení. Délky bývají různé v rozmezí 2,7m – 6m.
exteriérová palubka (tatranský profil) | interiérová palubka - nepřiznaný spoj |
Proč plast namísto klasické dřevěné palubky?
Použití plastu má celou řadu výhod:
- plastové palubky jsou lehké | = nezatěžují fasádu, krov |
- jsou odolné plísním a dřevokaznému hmyzu | = dlouhá životnost |
- nevyžadují údržbu cyklickými nátěry | = finanční úspora |
- kotvením na rošt vytvoříme zavěšenou fasádu | = odvětrání zdiva, vhodné pro vlhké stavby |
- snadná údržba | = v případě znečištění, postačí spláchnout hadicí |
- voděodolné | = při vydatných srážkách s větrem nehrozí zatečení |
Na druhou stranu je to „jen plast“ a má i své nevýhody. To je hlavně tepelná roztažnost a odolnost proti UV záření. A jsme na začátku u otázky vhodnosti použití na fasádě.
Jak poznat fasádní palubku?
Na trhu najdeme plastové palubky v cenové relaci i pod 100,-Kč/m2 ale i v ceně kolem 550,-Kč/m2. A řekněme si na rovinu, už to je vodítko při výběru. Cena je daná gramáží palubky (kolik materiálu je použito) = jak je palubka tuhá a mechanicky odolná. Druhým faktorem navyšujícím cenu jsou barevné pigmenty a stabilizátory zvyšující odolnost proti UV záření (bránící blednutí barvy). Čím více, tím odolnější, a tím dražší.
Levné palubky (cca 80-150,-Kč/m2) mají pigment vmíchaný rovnou do plastu, mluvíme o probarvených palubkách. Zde jde hlavně o cenu, a proto v některých případech může dojít vlivem slunečního záření ke ztrátě barevnosti až o 20%.
Takové palubky jsou určené pouze na podbití střech, stinných míst, nebo do interiéru, jako např. palubky ASKO. Na fasádě, krom ztráty barvy hrozí i deformace – vyboulení, zejména u tmavých odstínů.
Z probarvených palubek lze na fasádu použít palubky COLOR, které mají silnější stěny, i tak u tmavých barev se musí zahušťovat kotevní a to až na rozteč 150mm od sebe. I u těchto palubek dochází vlivem času a působení povětrnostních vlivů k mírné změně odstínu.
Střední kategorii (cca 200-300,-Kč/m2) tvoří plastové palubky ASA Profi, kde nosná kostra z PVC je pokryta z pohledové strany vrstvou plastu ABS. Ten se již mnoho let úspěšně používá při výrobě interiéru automobilů. Taková palubka je již odolná UV záření a skutečně o ní můžeme říci, že je fasádní.
Nejvyspělejší jsou palubky foliované (od 550,-Kč/m2), v našem případě Decor Profi, kde nosná kostra je potažena fólií od firmy Renolit. Ano je to ta samá firma, která dodává fólie pro plastová okna. Chcete-li 100% sladit design oken a fasády, či podbití střechy, pak s těmito palubkami je to zaručené. Netřeba dodávat, že jde o palubku odolnou UV záření a je tudíž vhodná na fasádu.
PVC palubka Decor Profi - zlatý dub | PVC palubka ASA Profi - antracit |
Zvládnu montáž plastových palubek svépomocí?
Jste-li alespoň průměrně zdatný kutil, jistě. Návod naleznete zde. U větších nebo členitějších ploch, bych přeci jen doporučil obrátit se na firmu. Ideálně takovou, která má již s tímto materiálem zkušenosti.
Montáž má svá pravidla a odlišnosti od klasické dřevěné palubky. Zejména kotvením na rošt. V místě spoje, rohu, počátku, konce plochy se pokládá příslušný dokončovací profil a ten musí být opět usazen na rošt. Osobně jsem udělal tu zkušenost, že spíše než tesař, či stolař daleko lépe problematice porozumí sádrokartonář, kde jsou postupy obdobné.
Co ale jako neprostý laik ovlivnit můžu, je skladování a manipulace s palubkami před montáží. Palubky se dodávají balené po 10ks v igelitovém obalu. Za samozřejmost pokládám, že materiál uložím na rovnou plochu.
Co už tak na první pohled jasné nemusí být, místo uložení by mělo, pokud se jedná o exteriér, být stinné, chráněné před přímým sluncem zejména v létě. Na obou koncích doporučuji igelitový obal otevřít, tak aby nedocházelo ke kumulaci tepla – skleníkovému efektu.
Mohu skutečně uvést příklad z praxe, kdy palubky byly uložené na přímém slunci v původních obalech. Došlo k nevratnému zkroucení a poškození horních řad. Právě pro to, že palubky nebyly ještě ukotvené, jako tomu bude na fasádě a obaly neumožňovaly odvětrání, ale naopak koncentrovaly teplo.
Fasádní plastové palubky jsou skutečně na fasádu. Jde o moderní materiál, s dlouhou životností, ale je třeba být pečlivý už při výběru. Zvážit zda se vyplatí šetřit dnes, a za pár let řešit to samé znovu, nebo to udělat naráz a pořádně.
Z.