Odtokové žlaby v koupenách, základní pojmy.
Chceme-li používat vodu v interiéru, musíme řešit nejen její přívod ale i odvod použité. Nejinak je tomu u sprchových koutů. Záleží na provedení. V zásadě můžeme řešit odpad na dvěmi základními způsoby. S použití sprchové vaničky a bez ní.
Pokud použijeme sprchovou vaničku, a je jedno zda akrylátovou, kamennou, či jinou, řešení odpadu je dané právě vaničkou - tedy pomocí sifonu. Jednoduché, přímé, nekomplikované, na druhé straně taky postrádající variabilitu a design.
Druhou možností je případ, kdy podlahu sprchového koutu modelujeme přímo na stavbě. V tomto případě budeme potřebovat k vyřešení odtoku vody podlahovou vpusť, nebo odtokový žlab.
Co je odtokový žlab
Podlahová vpusť (odtokový žlab) je vodoinstalační prvek, zajišťující odvod odpadní vody z vymezené podlahové plochy. Zpravidla se skládá z podúrovňové části – sifonu a napojení na kanalizaci a části povrchové – vtokové mřížky.
Rozdělení odtokových žlabů dle tvaru
Již dávno pryč jsou doby, kdy existovali pouze plastové podlahové vpustě. Pánové jistě vzpomenou na kasárenské sprchy se zažloutlou vpustí uprostřed. Dnešní nabídka je o mnoho širší. Jak co do tvarů, tak i designu. Dle tvaru si můžeme sprchové žlaby rozdělit na tři základní: Podlahové vpustě, liniové odvodňovací žlaby a rohové odvodňovací žlaby
Podlahové vpusti jsou nejednoduším druhem sprchového odvodnění. Jedná se o bodový prvek, čtvercový, nebo trojúhelníkový, to znamená, že podlaha sprchy, musí být vyspádovaná ke vpusti. Z toho důvodu je nejčastějším umístěním vpustě uprostřed sprchy.
Liniové odtokové žlaby, jak napovídá název, jsou to délkové prvky, které se umísťují podél jedné stěny sprchového koutu a plocha podlahy je směřována ke žlabu. Ten může být umístěn klasicky blízko zdi, spád je ze čtyř stran, nebo v podobě závěsného žlabu je na zeď namontován a spád je k němu ze tři stran. Toto řešení působí velmi svěže a moderně.
Posledním druhem jsou rohové žlaby. V podstatě jde o dva liniové žlaby spojené pod úhlem 90 stupňů.
Rozměry podlahových žlabů.
Rozměry volíme dle velikosti spádové plochy. U podlahových vpustí moc možností není. Půdorysně jde o čtverec od 100x100mm až po 200x200mm.
U linových sprchových žlabů je to pak délka od 500 do 1200mm. Při čemž nejběžnější jsou rozměry 800-1000mm. Dalším sledovaným ukazatelem je výška. Ta se udává jako minimální výška hotové podlahy, do které lze žlab instalovat a položit k němu dlažbu. A právě toto je parametr, se kterým mnoho stavebníků bojuje.
U žlabů Kesmet je to výška žlabu 65mm, 75mm a 85mm. S tím souvisí i velikost odtokového potrubí. Pro výšku 65mm je to průměr trubky 40mm, pro větší je to trubka 50mm.
Materiál sprchových žlabů.
Odtokové žlaby se vyrábí z nerezové oceli, ale i plastu a kombinací obou materiálů. Plastové vpustě snad nebudu ani popisovat. V dnešní době je standard nerezová ocel.
Ta se používá nejen na vlastní tělo žlabu, ale i na vyjímatelnou mřížku. Zde velmi záleží na síle plechu, ze kterého je zhotoven. Sifony zpravidla bývají plastové, ale u sprchových žlabů Kesmet se dodává i celonerezové provedení včetně sifonu.
Na místo mřížky pro odvod vody, existuje i provedení, kde vtok je řešen po obvodu žlabu a vnitřní část je ponechaná pro osazení dlažby. To znamená, žlab bude vypadat stejně jako zbytek podlahy sprchového koutu a samotný odtok je velmi nenápadný.
Sprchový odtokový žlab je malý detail, který je určen spíše pro domácí, než pro návštěvy. Mnoho lidí jej neuvidí. Nemusí tedy být superdesignový s ledkovým podsvětlením dle posledních trendů.
Spíše bych doporučil klást důraz na jeho životnost a bezproblémovost. Aby byl pevný, těsný a nikde neprosakoval. Sprchový žlab by měl být praktický a snadno udržovatelný. V podstatě by se dalo říci, že dobrý žlab je takový, o kterém ani nevíme, že jej máme.
Z.