Vážení zákazníci, eshop bude v období 21.12.-5.1.2025 uzavřen. Objednávky pořízené v tomto intervalu, nebo termínem dodání sem spadající, budou vyřizovány od 6.1.2025 v přijatém pořadí. Děkujeme za pochopení.

Pokládka dlažby na terče: postup krok za krokem

22. dubna 2024 | Autor: Vít Zwinger
Obsah článku

Pokládání dlažby na terče je poměrně snadná a rychlá záležitost, zvládne ji snad každý domácí kutil. Práce vám ale určitě půjde lépe od ruky s návodem, jak postupovat, a radami ověřenými v praxi.

Kolik terčů pod dlažbu budete potřebovat

Než začnete se samotnou instalací, musíte mít připravené dostatečné množství nejen dlažby, ale také podstavců. Čtvercová dlažba se podkládá pouze v rozích, obdélníková ještě navíc uprostřed obou delších stran. Větší či těžší čtvercová dlažba se může podložit ještě jedním terčem (bez mezerníků / dilatačních křidélek) i uprostřed.

Náš tip: Nejsnazší způsob, jak zjistit potřebný počet terčů, je vytvořit si nákres.

rozmístění terčů na nepravidelné ploše  rozmístění terčů na pravoůhlé ploše

Orientační spotřeba terčů dle rozměru dlažby:

Rozměr dlažby Počet terčů
60 × 60 cm 2,78 ks/m²
50 × 50 cm 5 ks/m²
40 × 40 cm 6,25 ks/m²
30 × 30 cm 11,11 ks/m²

Jaký je vhodný podklad pod terče

K pokládce na terče nepotřebujete dokonale výškově srovnaný terén, drobné rozdíly se upraví přímo na terčích. Nicméně podklad by měl být dostatečně stabilní a plocha z větší části ohraničena pevným okrajem (atika, stěna, obrubník). 

Pod podstavce umístěte hydroizolační fólii, v případě betonového podkladu můžete aplikovat hydroizolační stěrku. Hydroizolace je důležitá pro dlouhodobou životnost konstrukce, minimalizuje také riziko vzniku plísní.

Náš tip: Pokud jste betonovou desku připravili nově, měla by být vytvrdlá minimálně 6 týdnů. Hydroizolační nátěr nechte zaschnout minimálně 12 hodin.

Pokládka dlažby na terče: návod

V první řadě si upravte terče, které budete pokládat do rohů či ke stěně, případně doprostřed dlažby. Ulamovacím nožem odřežte přebytečné části, křidélka se dají snadno odlomit.

Ukázka úpravy terčů, které se budou přikládat ke stěně, do vnitřního a k vnějšímu rohu.

Obrázek: Ukázka úpravy terčů, které se budou přikládat ke stěně, do vnitřního a k vnějšímu rohu.

  1. Rozmístěte podstavce. Začněte v libovolném rohu a terče rozestavujte tak, aby jejich rozestupy odpovídaly formátu dlažby.
  2. Postupně na terče pokládejte dlažbu, a to tak, aby roh dlažby přiléhal k dilatačním křidélkům na podstavci. Dle potřeby terč posuňte.
  3. Postupujte po řadách, pomocí vodováhy kontrolujte rovinu
    1. U pevných terčů pod dlažbu výšku upravíte stohováním nebo pomocí gumových podložek. Podložky byste měli použít takové, jaké jsou vhodné pro daný typ terče (např. podložky na terče NM a Eterno, gumové podložky na terče typu EH apod.)
    2. U stavitelných terčů provádějte korekci výšky jednotlivých podstavců pomocí speciálního klíče.
  4. Stejným způsobem položte dlažbu na terče po celé ploše.
  5. Pokud je potřeba v některém místě položit menší dlaždici, případně v dlaždici vytvořit výřez (např. pro roh stěny), použijte elektrickou řezačku s vodícími lištami nebo vodou chlazenou stojanovou pilu. Nezapomeňte zabrousit hrany úhlovou bruskou.

Náš tip: Na práci s podstavci s pevnou hlavou, kdy se sklon vyrovnává pomocí podložek, se můžete podívat zde:

Náš tip: Ke snazšímu pochopení celého postupu vám pomůže tento video návod pokládky terasové dlažby na základní terče Eterno Invica – Basic:

Dlažba na terče a skladba 

Z výše uvedeného vyplývá, že dlažba na podložkách se odshora dolů skládá:

  • z dlažby,
  • stavitelných podstavců nebo pevných terčů,
  • hydroizolace,
  • stabilního podkladu.

Jak ukončit dlažbu na terčích

U stěn můžete dlažbu přiložit až ke zdi nebo použít dorazový klip, který pomůže vytvořit pravidelnou spáru mezi první řadou dlaždic a zdí. Okraje dlažby, kde není stěna, můžete zakončit kovovým profilem nebo zakončovací lištou. 

Náš tip: Velmi elegantním řešením je použít jako ukončení nařezané pásy dlažby. K tomu budete potřebovat horní a spodní soklové klipy, které umožňují fixovat dlaždici ve vertikální poloze.

  1. Dlaždice rozřežte na pásy o potřebné výšce.
  2. Pod krajní terče umístěte spodní klip, na hlavu terče nainstalujte horní klip.
  3. Do vzniklých zarážek zasuňte pásy z dlaždic.

Díky instruktážnímu videu budete přesně vědět, jak na to:

Cena pokládky dlažby na terče

Určitě je vám jasné, že si musíte sečíst cenu všeho, co budete potřebovat. Pokud už máte doma veškeré nářadí (seznam najdete níže), bude se cena odvíjet od počtu a typu terčů a dlaždic, podložek, případně také ukončovacích lišt a soklových klipů.

Pokud si na pokládku svépomocí přece jen netroufáte, musíte přičíst také práci řemeslníka či firmy. Při pokládce dlažby na terče se cena práce pohybuje v průměru okolo 700 Kč/m2, finální částku pak ovlivňuje terén a také lokalita vašeho bydliště.

Co vám při pokládání dlažby na terče nesmí chybět

Sestavili jsme pro vás kompletní kontrolní seznam, pokud se rozhodnete pro pokládku svépomocí.

Náš tip: Podívejte se na video návod pro pokládku dlaždic na podstavce se samovyvažovací hlavou.

Nepodceňte přípravu, pokládka už vám půjde sama

Sami vidíte, že pokládka dlažby na terče není žádná věda. Nejdůležitější je dobře si rozkreslit plánek a podle něho vypočítat potřebný materiál. Při výběru terčů zvažte typ podkladu a také to, jak vysoko potřebujete mít dlažbu nad podkladem. Jaké má mít dlažba na terče ukončení, závisí na prostoru, kam dlažbu pokládáte, respektive na tom, jak moc jsou okraje vysoké a viditelné. Také si rozmyslete, jestli je pro vás u pokládky dlažby na terče cena práce řemeslníka přijatelná. My však věříme, že s naším návodem a kvalitním materiálem to bez problémů zvládnete sami.

Pořiďte si potřebný materiál u nás

Vyberte si z širokého sortimentu různých typů terčů a montážních doplňků. Jejich perfektní kvalita a snadné použití zajistí, že váš projekt pokládky dlažby na terče bude úspěšný.

Vit Zwinger
Vít Zwinger
Ve stavebnictví a příbuzných oborech se pohybuji celý svůj profesní život. Zabrousil jsem také do inženýrského stavitelství, další dovednosti jsem nasbíral ve firmě zabývající se výstavbou rodinných domů na klíč. Pomyslnou třešničkou na dortu mých zkušeností se stala stavba našeho rodinného domu svépomocí. Díky tomu všemu věřím, že moje rady a tipy ověřené v praxi pro vás budou přínosem.
benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.