Zastřešení pergoly polykarbonátem? S dutinkovým PC to jde snadno a rychle

19. června 2024 | Autor: Vít Zwinger
Obsah článku

Jedním z ideálních materiálů pro zastřešení pergoly jsou dutinkové polykarbonátové desky. Nejenže mají skvělé vlastnosti, ale snadno se s nimi pracuje. Pergolu tak budete mít zastřešenou raz dva, a to velmi odolným materiálem. Přečtěte si o výjimečných vlastnostech dutinkového PC a zjistěte, jak jím zastřešit pergolu krok za krokem.

Rozdíl mezi dutinkovým a plným polykarbonátem na pergolu

Polykarbonátové desky se používají pro prosvětlování a zastřešení různých konstrukcí a nerozbitné tepelněizolační zasklení. Nejčastěji je uvidíte na pergolách a zahradních stavbách, ale také na zastávkách, menších skladovacích prostorech, stadionech apod.

Plné polykarbonátové desky mají rovný povrch a několik barevných provedení, jako je například kouřové, někdy označované bronz. Ze všech těchto důvodů je uvidíte především na dražších a elegantnějších stavbách. Jejich nevýhodou je vyšší cena a pracnější údržba. 

Dutinkové, nebo také komůrkové PC desky jsou oproti těm plným velmi lehké, což usnadňuje instalaci a klade menší nároky na nosnost konstrukce. Snižuje to také jejich cenu.

Přesto se dutinkové PC desky pyšní mimořádnými vlastnostmi:

  • Ochranná vrstva proti UV záření zajišťuje výjimečnou odolnost vůči stárnutí vlivem povětrnostních podmínek. 
  • Ochranná vrstva také zabezpečuje dlouhou životnost při zachování optických vlastností a zvyšuje tuhost desky. 
  • Jsou odolné proti rozbití, a pokud se vám to přesto podaří, nehrozí vznik střepů. 
  • Desky se dají ohýbat za studena, aniž má tento pohyb negativní vliv na mechanické vlastnosti. Vznik klenby naopak zvyšuje nosnost desek.

Pokud se stále ještě zaobíráte otázkou, jaký polykarbonát na pergolu, tento souhrnný přehled vlastností dutinkového polykarbonátu vás přesvědčí o správné volbě: 

  • vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům,
  • odolnost vůči teplotám −40 °C až +115 °C,
  • velmi dobrá propustnost světla (u čiré desky 80 %),
  • požární odolnost: třída reakce na oheň B, s1, d0,
  • vynikající tepelněizolační vlastnosti,
  • extrémní odolnost proti rozbití,
  • snadné opracování a montáž,
  • nízká hmotnost,
  • možnost ohýbání za studena,
  • snadná údržba.

To vše dělá z dutinkových polykarbonátových desek vynikající materiál pro zastřešení pergol, zimních zahrad, bazénů i skleníků.

Abychom však byli zcela objektivní, je namístě zmínit i dvě nevýhody komůrkového PC

  1. Občas si lidé stěžují, že pod pergolou s polykarbonátem je v létě příliš horko. Tento nedostatek můžete napravit použitím bronzových desek, které propouštějí o ⅔ méně světla, případně sáhněte po polykarbonátu s povrchovou strukturou, která světlo rozptýlí.
  2. Dutinky se zanášejí nečistotami. Když ale otevřené konce uzavřete nepropustnou páskou, této potíži se vyhnete. Pojistit se můžete ještě U profilem, který desky zároveň zpevní.

Co vědět před samotnou montáží polykarbonátu na pergolu

Dutinkové PC desky se zpracovávají včetně ochranné fólie, k jejímu odstranění přistupte až po dokončení montáže. Na fólii je vyznačena strana s ochrannou vrstvou – ta se umísťuje nahoru, tedy směrem ke slunci.

Desky se dodávají v základní šíři 2,1 metru, případně pokrácené na polovinu (šíře 1,05 metru). Základní délka je 7 metrů, dodáváme je ale i ve zkrácených verzích. Dostupné formáty se u různých tlouštěk desek liší, na našem e-shopu si můžete prohlédnout dostupné kombinace.

Úpravu rozměrů desek svépomocí provádějte nožem (desky do tloušťky 10 mm) nebo vysokootáčkovou pilou s vícezubým kotoučem na plasty. Při úpravě šířky by měl řez probíhat max. 3 mm od stěny komůrky, aby nedošlo k deformaci desky při utahování horní lišty.

Materiál konstrukce pro PC desky může být dřevo, ocel i hliník. Desky se kotví pomocí hliníkových lišt s gumovým těsněním, u menších ploch je možné kotvení pomocí přítlačných terčů (min. 12 ks/m2). 

Polykarbonát je tepelně roztažný, proto otvory v deskách vyvrtejte vždy o 3–4 mm větší, než je průměr použitých šroubů.

Jak silný polykarbonát na pergolu dát?

Minimální doporučená tloušťka je 10 mm. Můžete pochopitelně použít silnější, s tím však narůstá i cena. Naopak menší tloušťky jsou pro zastřešení nevhodné kvůli případnému zatížení sněhem. 

Jak má vypadat spodní konstrukce pro PC desky?

Sklon střechy musí být minimálně 5° (90 mm/m).

Dutinkové polykarbonátové desky se pokládají na rošt vytvořený z podélných a příčných nosníků. Vzdálenost nosných (podélných) krokví musí být osově 1,05 m. Vzhledem k tomu, že nad krokví se bude nacházet spoj dvou sousedních desek, je doporučená šíře nosníku 60 mm. Z toho lze odvodit, že mezera mezi krokvemi bude 990 mm.

Příčné nosníky jsou v konstrukci proto, aby se desky neprohýbaly pod váhou sněhu. Jejich vzdálenost (označovaná jako A, viz obrázek výše) se řídí zátěžovými grafy a tabulkami pro jednotlivé desky

Graf zátěže a vzdálenosti podpor pro PC desku Exolon s tloušťkou 10 mm vypadá takto:

Údaj na svislé ose znamená zatížení sněhem, které vychází z nadmořské výšky lokality a dlouhodobého sledování úhrnu srážek. Pro celou ČR existuje mapa, která určuje, do jaké kategorie zatížení sněhem lokalita spadá. Většina území spadá do kategorií I–IV.

Z uvedené mapy a tabulky tedy plyne, kolik sněhu v dané oblasti průměrně napadne a jakou zátěž musí střešní konstrukce vydržet. Z této mapy pak projektanti vycházejí při dimenzování střech. Přestože stavba pergoly nevyžaduje projektovou dokumentaci ani statické posouzení, je dobré k těmto hodnotám přihlížet, jinak vám polykarbonátové desky na pergole dlouho nevydrží.

Z tabulky zátěžového grafu, která platí pro tloušťku desek 10 mm, plyne, že doporučené vzdálenosti příčných nosníků (A) např. v oblasti I jsou: 

Postup zakrytí pergoly polykarbonátem

Všechny kontaktní plochy nosné konstrukce je potřeba nejprve pokrýt těsnicí pryží. V podstatě se to týká celého roštu na jeho vrchní straně (strana, kam se budou desky pokládat).

Jak jsme zmínili výše, dutinky byste měli pro udržení čistoty a následnou snazší údržbu uzavřít pomocí hliníkové pásky a ukončovacího profilu U, který pásku ochrání před povětrnostními vlivy. Na spodní hranu desky můžete použít pouze profil, případně perforovanou pásku a profil, aby mohl odtékat kondenzát, který nevyhnutelně vzniká uvnitř komůrek. Profily se však instalují až ke konci montáže, v tomto kroku dutinky opatřete pouze páskou.

Teď můžete začít desky pokládat na rošt. Komůrkový polykarbonát se na pergolu instaluje komůrkami po směru toku vody a ochrannou vrstvou směrem vzhůru. Při dodržení vzdáleností krokví bude spoj vycházet vždy na krokev. Mezi jednotlivými deskami nechávejte dilatační mezeru cca 20 mm kvůli tepelné roztažnosti materiálu. Mezeru mezi deskami překryjte hliníkovou krycí lištou.

Krycí (nebo také přítlačné) lišty připevněte ke krokvím pomocí šroubů a podložek; šrouby zvolte dle materiálu nosné konstrukce (šrouby do dřeva, šrouby do kovu). Vzdálenost mezi šrouby by neměla být větší než 330 mm. Na šrouby můžete z estetických důvodů nasadit krytky, přítlačné lišty je možné z pohledové strany také zakrýt

Přítlačné lišty můžete použít buď jen na krajích a v místech spojů, nebo na každém nosníku. Pokud se rozhodnete pro první variantu, ale použili jste desky o šířce 2,1 m, budete muset desky upevnit přítlačným terčíkem a vhodným vrutem k prostřednímu nosníku. Doporučená maximální vzdálenost mezi terčíky je 500 mm.

 

kotvení PC desek přítlačnými lištami kotvení PC desek přítlačnými lištami a terči

Na závěr montáže nasaďte ukončovací U profily. Na horní stranu střechy můžete použít polykarbonátové U profily, na spodní stranu jedině hliníkové. U konstrukcí s malým spádem oceníte profil s okapnicí, díky němuž bude voda lépe odkapávat. Při nasazování U profilů se doporučuje horní vnitřní stranu profilu podmáznout silikonem a teprve poté nasadit na desku

Zakončení spodní strany závisí také na tom, jestli budou desky přesazené přes nosnou konstrukci, či nikoli. Na možnosti zakončení se podívejte zde:

Zda bude polykarbonát na střeše pergoly s přesahem, nebo ne, je třeba zvážit už při tvorbě nosného roštu a rozmisťování krokví.

U profilem s prodlouženou hranou můžete osadit také boční strany střechy, ale okapnici orientujte vzhůru (tedy přesně naopak než na horní a spodní straně desky). Tím usměrníte tok vody.

Po dokončení montáže sejměte ochrannou krycí fólii.

Pergola s polykarbonátovu střechou do oblouku

Komůrkové PC desky můžete použít i pro obloukové zastřešení. Budete ale muset do požadovaného tvaru připravit už spodní nosnou konstrukci  (např. skružit ocelové nosníky). Desky pak tvar konstrukce bez problémů kopírují, stejně jako krycí lišty. 

Důležité je vědět, že desky se ohýbají pouze ve směru dutinek a vždy za studena.

Co budete k zasklení pergoly polykarbonátem potřebovat

Shrňme si teď v bodech potřebný materiál a nástroje:

Nebojte se do toho pustit

Pergola s polykarbonátem je krásný a nijak složitý kutilský počin. Aby dlouho a dobře sloužila svému účelu, je třeba respektovat vlastnosti materiálů a od toho se odvíjející montážní postup. Zásadní je dobře si rozplánovat rozmístění krokví s ohledem na rozměry desek a sněhové zatížení. Kvůli tepelné roztažnosti polykarbonátu se desky nikdy nepřipevňují lepidlem a je potřeba mezi nimi nechat dilatační mezeru. Tloušťka polykarbonátu na pergolu by měla být minimálně 10 mm. Kvůli odtoku vody a kondenzátu se desky umisťují dutinkami po směru toku vody a v minimálním úhlu 5° (90 mm/m).

Usnadněte si zastřešení pergoly polykarbonátem

Na našem e-shopu najdete potřebný materiál v ověřené kvalitě. Vybírejte ze dvou šířek, několika délek a barevných provedení. Ať už zvolíte jakkoli, s komůrkovými PC deskami bude zastřešení pergoly snadné a výsledek kvalitní.

Vit Zwinger
Vít Zwinger
Ve stavebnictví a příbuzných oborech se pohybuji celý svůj profesní život. Zabrousil jsem také do inženýrského stavitelství, další dovednosti jsem nasbíral ve firmě zabývající se výstavbou rodinných domů na klíč. Pomyslnou třešničkou na dortu mých zkušeností se stala stavba našeho rodinného domu svépomocí. Díky tomu všemu věřím, že moje rady a tipy ověřené v praxi pro vás budou přínosem.
benefit
Odborné poradenství
29 let zkušeností v oboru, poradíme s výběrem po telefonu, e-mailu či na chatu.
benefit
Specialista na fasády
Zaměřujeme se na fasádní materiály a prvky pro dokončení stavby.
benefit
Návrh skladby materiálu
Popište nám váš záměr, navrhneme optimální skladbu materiálu a prvky.
benefit
Individuální nabídka
Větší konstrukce? Zhotovíme vám individuální cenovou nabídku.